Ultimátní příručka na čištění koberců! Všechno to začíná tím, že zabráníte pronikání nečistot do jejich nitra.


Každý dům je náchylný k příležitostné kávové skvrně nebo skvrnám od bot. Je to nevyhnutelné. Ale je to všechno o tom, jak se vypořádat s takovými a jinými skvrnami. Zde je naše metodika schválená odborníkem Carolyn Forte, ředitelkou Čistící laboratoře Good Housekeeping Institute, jak vyčistit koberce, které se běžně potýkají se zaschlými skvrnami od červeného vína, omáčky, bahna, domácích mazlíčků a mnohého dalšího.

Jak účinně vyčistit skvrny z Vašeho koberce?

1. Vezměte dvě prázdné rozprašovací nádoby a jednu z nich naplňte studenou vodou. Do druhé si smíchejte 1/4 čajové lžičky mírného čistícího prostředku na nádobí a 1 šálek teplé vody.

2. Připravený roztok čisticího prostředku aplikujte na absorpční látku (nikoliv koberec – nechcete ho namočit příliš) a látku umístěte na skvrnu (nedřete skvrnu!). Jak se skvrna začne rozpouštět, začněte skvrnu „vysávat“ čistým kusem látky. Pokračujte v nanášení mycího prostředku a vysušování tímto způsobem, dokud není skvrna zcela pryč.

3. Navlhčete kus látky studenou vodou a použijte ji k opláchnutí roztoku pracího prostředku z koberce, poté znovu osušte suchou látkou.

4. Umístěte stoh papírových utěrek na postižené místo a zatěžkejte ho těžkým hrncem. „Přes noc utěrky pohltí jakoukoliv zbytkovou skvrnu, která se drží hluboko v koberci. Ráno vlákna koberce prohrábněte prsty a nechte přirozeně uschnout na vzduchu,“ doporučuje Carolyn.

5. Pokud skvrna zůstane, vyzkoušejte metody čištění určené přímo pro druh skvrny, s nímž máte co do činění.

Jak udržet Váš koberec čistý?

Obnovte oblasti s vysokým provozem

Hledejte zašedlou a zašlou „stezku“ z gauče až do Vaší kuchyně! O oblasti na koberci, které jsou každý den hojně využívány, je nutné řádně pečovat. Vyčistěte nalezenou špinavou „stezku“ práškovým nebo pěnovým čističem koberců, který koupíte v každé drogerii. Aplikujte jej podle pokynů balení, potom vysajte vysavačem.

Udržujte špínu mimo koberec

Pokuste se zavést pravidlo bez bot. Umístěte další pantofle, nebo žabky vedle stojanu na boty u Vašich dveří a povzbuzujte všechny členy rodiny, aby se uvnitř přezouvali a na koberce v botech nešlapali. Umístěte si koště do skříně v blízkosti vstupních dveří, abyste případnou špínu mohli vždy rychle a jednoduše uklidit. Jedině tak zabráníte tomu, že se špína dostane ve velkém množství do Vašich rohoží. Zároveň si položte rohože před Vaše dveře (mimo domov), díky čemuž si budete moc otřít nohy, než vstoupíte dovnitř.

Vyčištění rohožek

Vnitřní rohožky mohou zastavit nečistoty pouze ve skříni a na koberci, pokud jsou čisté. Pokud to umožňuje značka péče, můžete hodit rohožky do pračky a sušičky na jemný prací cyklus. V opačném případě použijte vysavač, kterým přejeďte přes přední část rohože, poté ji otočte a vysajte z druhé strany, a to i v případě, že je rohožka gumová, nebo plastová. Jedině tak zabránníte uvolnění uložených nečistot). Poté znovu rohož otočte a ještě jednou důkladně vysajte. Pro rychlé obnovení, vezměte rohožku ven a pořádně ji vyklepejte.