Toto jsou 4 slavní lidé, jejichž předkové žili na Slovensku. Podívejte se, co se za nimi ukrývá!


Přinášíme vám seznam čtyř slavných lidí, které předkové žili na Slovensku. Začněme objevovat!

Andy Warhol

Přestože se tento extravagantní umělec narodil v Pittsburghu, jeho rodiče pocházeli z malé obce Miková v okrese Stropkov na východním Slovensku.

Jeho rodiče Júlia narozená Zavacká a Andrej přišli z regionu na severovýchodních hranicích s Ukrajinou, a proto měli rusínská národnost.

Kvůli špatné situaci v Rakousko-uherské monarchii Andrej v roce 1914 emigroval do Spojených států. Jeho matka přišla za ním o 7 let později, po smrti svých rodičů.

Původní příjmení Warhola se v Americe změnilo. Jeho matka Julie mluvila dětem o svých vzpomínkách ze Slovenska – o vojácích v nedalekých lesích, aby si uvědomovali své kořeny.
Andy však zvykl odpovědět na otázku, odkud přišel následovně: “Přišel jsem odnikud.”

Jeho práce

Andy Warhol je známý svými ilustracemi, reklamami a reakcemi na masovou komerční společnost. Je jedním z hlavních představitelů uměleckého stylu pop-art.

Svá díla vytvářel sítotiskem, technikou tisku s možností nekonečného množení. Jeho hlavní díla zahrnují sérii Campbellovy polévky, Coca-Cola, portréty známých osobností jako Marilyn Monroe nebo Elvis Presley.

Kromě tisku natočil několik filmů a dokumentů, hlavně o své matce, sexu a každodenních aktivitách. Pracoval i jako manažer pro hudební skupinu The Velvet Underground. Toto vše bylo vytvořeno a “natočené” v jeho studiu – v The Factory, které se tehdy stalo centrem uměleckého života v New Yorku.

Kromě muzea Andyho Warhola v Pittsburghu se jeho muzeum moderního umění Andyho Warhola nachází i na východě Slovenska v městě Medzilaborce, které bylo založeno v roce 1991.

Město leží jen 15 km od Mikov, rodného města jeho rodičů. Toto muzeum prezentuje osobní předměty, listy a díla od Nadace Andyho Warhola v New Yorku. Kromě toho zde můžete vidět díla jeho staršího bratra Pavla a synovce Jakuba, který pracoval jako ilustrátor.

Pokračování na další straněPOKRAČOVÁNÍ NA DALŠÍ STRANĚ


1
2
3
4