Soud v Ekvádoru vyslovil historický verdikt: Ropa se těžit nebude, prales patří domorodcům!


V deštném pralese žijí od nepaměti. Je jich domovem, zdrojem obživy, ochranou i radostí. Domorodému kmeni Waorani však jak už bývá v moderním světě zvykem, chtěli jejich území vzít. Ekvádorská vláda ho chtěla využít pro průzkumné vrty a následnou těžbu ropy. 26. duben 2019 se však stane historickým milníkem nejen pro domorodce Waorani, ale pro všechny kmeny světa. Soud rozhodl, že prales patří jeho původním obyvatelům.

Deštný prales

Ekvádorských domorodcům z kmene Waorani se podařilo zachránit část amazonského pralesu o rozloze více než 200 tisíc hektarů.

Všechno to začalo ještě v roce 2012, kdy se ekvádorská vláda rozhodla nabídnout ropným společnostem pro jejich průzkumy a těžbu obrovskou část pralesa o rozloze více než 2,8 milionu hektarů.

Domorodci z kmene Waorani, kteří na části těchto oblastí žili tisíce let, se tedy obrátili na soud.

Těžba ropy

“Vláda se pokusila prodat naši zem ropným společnostem bez našeho svolení. Náš prales je náš život. My rozhodujeme o tom, co se s naší zemí stane a náš prales ropným společnostem nikdy neprodáme, “řekla nemontuje Nenquimo, prezidentka organizace Waorani Pastaza, která byla současně i žalobcem v soudním sporu.

Rozhodnutí soudu ve prospěch domorodců komentovala slovy: “Dnes soud rozhodl, že Waorani další domorodé kmeny, mají právo na své území, které je třeba respektovat. Zájmy vlády o ropu nejsou cennější než naše práva, naše lesy, naše životy “.

Podle organizace Amazon Frontlines, která bojuje za ochranu amazonského pralesa jakož i jeho původních obyvatel, je rozhodnutí ekvádorského soudu precedentem pro všechny domorodé kmeny, jimž hrozí ztráta vlastního území.

Pokračování na další straněPOKRAČOVÁNÍ NA DALŠÍ STRANĚ


1
2
3