Proč komáři štípou některé lidi mnohem více než ostatní? Známe odpověď!


V letních měsících jsou komáři doslova všude a jsou velmi otravní. Dokážou zkazit výlet nebo i dovolenou. Jak je ale možné, že někoho štípou častěji?

Stává se vám někdy, že se ráno probudíte s tělem pokrytým štípancemi a nevíte, kde se začít dříve drbat, ale přitom nikdo další z vašich spolubydlících tento problém se štípanci nemá?

Možná jste nevěděli, že existuje celá řada lidských faktorů, které ovlivňují to, zda je naše krev pro komáry atraktivní nebo ne.

Některým z nich se dá snadno předejít, jiné ale ovlivnit bohužel nedokážeme. V takových případech mnohokrát nezbývá tedy nic jiného než se zamknout v koupelně.

Komáři lidi ve skutečnosti nekoušou proto, že mají hlad.

Dělají to kvůli tomu, že naše krev obsahuje bílkoviny a další sloučeniny, které potřebují k produkci vajíček. Z tohoto důvodu koušou pouze samice.

Pojďme se podívat na 5 faktorů, které z vás mohou udělat chutné lákadlo pro každou komáří samici.

1. Barva oblečení

Pokud rádi nosíte červenou nebo tmavé barvy jako odstíny černé a modré, máme pro vás velmi špatnou zprávu. Tyto barvy lákají komáry mnohem více než ostatní.

Entomolog Dr. Jonathan Day vysvětluje: “Komáři se zpravidla drží blízko u země. Hostitele odtud rozpoznávají tak, že porovnávají jeho siluetu s horizontem. Tmavé barvy vystupují, zatímco světlé odstíny splývají.”

2. Krevní skupina

Na rozdíl od barvy oblečení se zde jedná o faktor, který ovlivnit nedokážeme. Komáři dokáží s velkou pravděpodobností rozpoznat naši krevní skupinu, protože 85% lidí vylučuje látku, která jim tuto identifikaci umožňuje. Pokud máte krevní skupinu 0, šance komářího kousnutí je u vás o 83% vyšší.

3. Alkohol

Tento faktor lze mnohé vysvětluje s ohledem na nepříjemná probuzení po večírcích. Pokud totiž pijete alkohol, zvyšuje se vám rychlost fungování metabolismu a krevní tlak, čímž se pro komáří samice stáváte opět atraktivnějšími.

4. Hmotnost / těhotenství

Mezi těhotnou ženou a člověkem s nadváhou je samozřejmě velký rozdíl, ne však z pohledu komára. Vybírá si totiž kořist s větším objemem vydechovaného oxidu uhličitého. A právě těhotné ženy vydechují až o 21% více CO2 než ostatní lidé.

5. Chemie těla

Posledním a také dalším Neovlivnitelnými faktorem je chemie těla. Pokud jste velmi aktivní člověk, přebytek kyseliny mléčné, kterou svojí fyzickou aktivitou produkujete, vás udělá pro komáry mnohem atraktivnějšími.

Podobný účinek mají například také steroidy nebo vysoký obsah cholesterolu v krvi.

Takže tady to máte.

Ačkoli zdaleka ne všechny zmíněné faktory lze ovlivnit, všichni se určitě shodneme, že dvě malé změny v podobě změny barvy oblečení a omezení spotřeby alkoholu by mohly ve výsledku stát za to.

A nezapomeňte na repelent!