Pohlavní styk bez písemného souhlasu je klasifikováno jako znásilnění, rozhodli naši poslanci. Nový zákon začne platit už za měsíc!


Návrh zákona o písemném souhlasu k pohlavnímu styku prošel poslaneckou sněmovnou. Většina poslanců s návrhem zákona souhlasila a proto začne tento zákon ve Švédsku patit.

V čem to spočívá?

Pokud chce muž prožít intimní chvíle s ženou, musí k tomu mít výslovný souhlas, nejlépe v písemné podobě. V opačném případě se dopouští znásilnění a hrozí mu žaloba.

Dřívější švédský zákon umožňoval stíhání pachatelů znásilnění pouze v tom případě, že bylo prokázáno, že použili hrozbu nebo nepříměřené násilí. Podle nového zákona by pachatel mohl být stíhán i když nedostal “výslovný souhlas” k pohlavního styku.

Švédský předseda vlády Stefan Lövfen již dříve uvedl, že přenesení odpovědnosti za důkazy z oběti na pachatele je cílem “historické reformy”, kterou jeho koalice připravovala od doby, kdy začala před 3 lety vládnout.

Zákon, který vstoupí v platnost, uvádí, že souhlas může být ústní i písemný. Mnoho švédských advokátů ale lidem radí, aby se na ústní souhlas nespoléhali, protože není prokazatelný v případě, kdy je vyslovený bez svědků.

Radí proto lidem, aby si před pohlavním stykem raději sepsali písemnou dohodu.

Písemný souhlas je podle nich nejlepší obranou před případnými zákonnými spory, a nejlépe průkazní materiál. Pasivita totiž podle nového zákona není souhlasem se se*em.

 

Pokračujte ve čtení na další straněPOKRAČOVÁNÍ NA DALŠÍ STRANĚ


1
2