Odchod bosse. Pelta po 24 letech nejde do voleb. Jeho slovo platilo, litují konce kolegové z ODS


ABLONEC NAD NISOU Odchod zastupitele z komunální politiky obvykle neprovází velkou pozornost okolí, ale tohle odcházení je jiné. Velké. Na konec dráhy v místní politice došel fotbalový boss Miroslav Pelta, který byl vedle svých sportovních funkcí silným hráčem na radnici v Jablonci nad Nisou. Po více než dvou dekádách v zastupitelstvu se rozhodl nepokračovat, nechtěl zatěžovat mateřskou ODS svou trestní kauzou. Straničtí kolegové Peltův odchod přijali s lítostí.

„Je mi to líto. Pana Peltu vnímám jako městského patriota a jako člověka, který drží slovo. Všechny věci, které jsme si dohodli, vždy platily,“ reagoval pro Lidovky.cz jablonecký primátor Petr Beitl (ODS), který s Peltou po boku absolvoval hned troje komunální volby. Peltův odchod podle primátora zapadá do neblahého trendu, kdy se z politiky stahují lidé s bohatou profesní a životní zkušeností.

Dejte nám Peltovu výpověď, žádají kriminalisté poslance. Sežeňte si důkazy sami, reaguje sněmovna

Miroslava Peltu zná veřejnost především coby mocného fotbalového funkcionáře, bývalého ředitele Sparty i šéfa tuzemské fotbalové asociace. Jenže vedle toho žil dlouhé roky komunální politikou v Jablonci nad Nisou, kde si od roku 1994 držel křeslo v místním zastupitelstvu a léta i v radě. Svou osobností však dalece přesahoval vliv běžného zastupitele či radního.

Do svého sedmého klání o zastupitelský post se ale letos na podzim nepustí. Rozhodl se tak kvůli tomu, že má v zádech policii v kauze údajných manipulací se sportovními dotacemi. „Ostatní strany by to určitě zneužily a chtěly by ODS oslabit. Proto jsem se rozhodl, že stranu nebudu zatěžovat,“ sdělil Pelta serveru Aktuálně.cz. „Nechci být terčem opozice, která by pak zpochybnila čistotu strany,“ dodal.

„Jeho hlasy nám mohou chybět“

Pelta je jedním z klíčových obviněných v případu, v kterém mělo docházet k domluvám na podloudném přiznávání dotací z kapitoly ministerstva školství. Takto měli aktéři kauzy proti pravidlům ovlivnit příspěvky ve výši 454 milionů korun. Vedle Pelty kriminalisté stíhají exnáměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou, bývalého vedoucího odboru sportu na stejném resortu Zdeňka Břízu či šéfa České unie sportu Miroslava Janstu.

Vzhledem k Peltově bohaté politické minulosti se jablonecká ODS seznámila s jeho rozhodnutím až banálně. Podle vyjádření primátora Beitla tomu velké diskuse uvnitř stranické buňky nepředcházely. „Posíláme dotazník všem členům místního sdružení ODS, zda mají zájem kandidovat. Dotazník pana Pelty se nevrátil. Samozřejmě jsem s ním i mluvil, ale rozhodl se prostě takhle,“ poznamenal.

Za 24 let v jablonecké politické reprezentaci Pelta asistoval prakticky všem klíčovým záměrům, projektům a změnám, jež se ve městě odehrály. Nechyběl například u toho, když město v roce 1998 prodalo místní teplárnu, aby ji o 15 let později koupilo zpátky. Během Peltovy éry se jablonecká ODS těšila mimořádnému postavení mezi místními voliči, ve všech komunálních volbách včetně posledních v roce 2014 brala vítězství.

„Pan Pelta v posledních 8 letech vždy hlasoval pro důležitá rozhodnutí, která město posouvala kupředu,“ uvedl pro Lidovky.cz šéf místní ODS, náměstek jabloneckého primátora a lídr strany do voleb Miloš Vele, který na radnici působí právě 8 let. Peltův odchod prý může ODS ve volbách pocítit. „Byl platným členem zastupitelstva s jasným názorem, měl dlouhodobě ve volbách dobré výsledky. Jeho hlasy nám mohou ve finále chybět,“ dodal.