Jak vybrat správný stroj pro sečení vysoké trávy


Stroje pro sečení trávy umožňují jejich majiteli sekání trávy na malé, ale i na velké ploše. Existuje mnoho druhů strojů, jejich výběr je rozdělen podle ceny i podle určení. Čím častěji uživatel kosí trávu, tím jsou požadavky na kvalitu a spolehlivost náročnější. Cenové rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi strojů jsou velké. Podle jakých druhů a provedení lze stroje vybírat?

Postup

1.Bubnové a rotační sekačky

Pro běžné kosení trávy na malé a rovné ploše vybíráme rotační sekačky. Disponují rotujícím nožem, který trávu rozseká a vrhne do sběrného koše, který lze snadno vysypat. Jedná se o univerzální typ sekačky dostupný od nízkých cen. Bubnové sekačky si vybíráme pro sečení vysoké trávy, u které máme požadavek, aby byla nepoškozená. Zde nerotuje nůž, ale točí se zde břity po obvodu bubnu. Je vhodná především pro majitele dobytka, který potřebuje seno.

2.Mulčovací sekačky

Mulčovací sekačky si vybereme pokud máme rozlehlejší rovnou plochu, při jejímž sečení nechceme stále vyprazdňovat koš. Tráva je vždy rozmělněna na tak drobné kousky, které se rychle rozloží a zároveň pohnojí trávník.

3.Benzinové a elektrické sekačky

Benzinové sekačky vybíráme pokud nás obtěžuje přítomnost elektrického kabelu. Určeny jsou pro uživatele s velkou plochou k sečení. V benzinovém provedení se vyrábějí všechny druhy sekaček, v elektrickém pouze rotační, mulčovací a strunové.

4.Motorové kosy

Motorové kosy si vybíráme pokud sekáme nerovný povrch, který by nedokázala posekat běžná sekačka s pojezdem. Je vhodné je vybrat i jako alternativu bubnových sekaček, tedy pokud potřebujeme celá stébla trávy. Vybírat lze strunové motorové kosy, ale i motorové kosy s noži, ty jsou ovšem dražší.

5.Zahradní traktůrky

Jestliže máme velkou plochu pro sekání, tak vybíráme zahradní traktůrky. Jedná se o nejdražší a zároveň nejjednodušší variantu. Vhodné jsou pro sekání hřišť i velkých zahrad. Tráva je sbírána do velkého koše, který lze automaticky vysypávat.

6.Vřetenové sekačky

Vřetenové sekačky si vybereme, pokud máme drobnou rovnou plochu k sečení. Jsou nejlevnějším řešením, které si poradí s nízkou trávou, lze je vybírat jak elektrické, tak i s ručním pohonem. K sečení vysoké trávy, a pozemků na větší ploše než 500 metrů čtverečních, jsou nevhodné.