JAK TO BYLO: Čechy dovedl na vrchol, dnes by Ivan Hlinka oslavil 67 let


Neústupný, vtipný a prostě svůj. Takový byl Ivan Hlinka, bývalý československý hokejový reprezentant a trenér olympijských vítězů z Nagana. Během své bohaté hráčské i trenérské kariéry získal velký respekt a stal se legendou českého sportu. Rodák z Mostu nastoupil na lavičku české reprezentace dokonce dvakrát, ale v roce 2004 už ji k dalšímu úspěchu nedovedl. V srpnu 2004, dva týdny před startem Světového poháru, totiž na cestě do Karlových Varů boural a na následky nehody zemřel.

Ivan Hlinka začínal s hokejem v Litvínově, kde se stal už ve dvaceti letech kapitánem a kapitánské céčko nosil i v reprezentaci. S tou získal tři tituly mistrů světa a na olympiádě v roce 1972 v Sapporu a o čtyři roky později v Innsbrucku vybojoval bronzovou a stříbrnou medaili.

V roce 1978 získal bývalý centr Zlatou hokejku a v reprezentaci odehrál celkem 256 zápasů se 132 góly na kontě, zato v lize nasbíral 544 startů a dal 347 branek. Hlinka si dokonce střihl krátké angažmá v NHL, kde od roku 1981 do roku 1983 nastupoval za Vancouver.

Po návratu do Evropy působil ve Švýcarsku a po revoluci se vrátil zpět do Čech, kde ukončil kariéru. Jak jinak, než v dresu Litvínova. Ivan Hlinka se dal ovšem na dráhu trenéra a slavil úspěchy.

V roce 1998 dovedl v Naganu českou reprezentaci k senzačnímu olympijskému zlatu. O dva roky později se stal prvním Evropanem na lavičce týmu NHL, když vedl Pittsburgh Penguins, ale jeho angažmá skončilo už na začátku sezony 2001/2002.

Přes ruský Omsk se Ivan Hlinka vrátil k české reprezentaci, kterou v létě 2004 připravoval na Světový pohár. Dva týdny před turnajem měl ovšem autonehodu a po převozu do nemocnice v Karlových Varech zemřel.

Ve stejném roce byl po Ivanu Hlinkovi pojmenován litvínovský zimní stadion. Dnes by se známý vtipálek dožil 67 let.