10 zcela nejkrásnějších míst Česka: Už jste je viděli?


Za světovými unikáty nemusíte jezdit daleko do zahraničí, jedinečné přírodní krásy najdete i za humny! Česko je přírodním rájem, ve kterém není nouze o dechberoucí skalní útvary, působivé vodopády i takové kuriozity, jako jsou bahenní sopky či písečné pouště. Pojďte se s námi podívat na 10 nejkouzelnějších přírodních krás u nás.

Pravčická brána

Je symbolem národního parku České Švýcarsko a největší pískovcovou skalní bránou v Evropě – klene se do výšky 16 metrů a je téměř 27 metrů široká. Na vrchol této úctyhodné přírodní památky se sice nedostanete, ale její krásu můžete obdivovat z okolních vyhlídek. V roce 2009 se dostala do užšího kola ankety New7Wonders o sedm přírodních divů světa. Postoupila mezi 71 semifinalistů.

Pančavský vodopád

Nejvyšší vodopád v Česku měří 148 metrů (Niagarské vodopády měří jen 52 metrů). Je v Krkonoších na říčce Pančava. Voda padá v kaskádách z Pančavské louky do Labského dolu. Je na značené turistické trase mezi Labskou boudou a mohylou Hanče a Vrbaty. Nad vodopádem se nachází tzv. Ambrožova vyhlídka, ze které je hezký výhled na Labský důl, Kozí hřbety i Lysou horu.

Bahenní sopky SOOS

Téměř islandskou krajinu najdete nedaleko Františkových Lázní. V přírodní rezervaci Soos vyvěrají ze země v rozsáhlých rašeliništích minerální prameny a oxid uhličitý. Dostanete se tam stezkou na dně vyschlého slaného jezera.

Tuzemská Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova nedaleko Veselí nad Lužnicí je zbytek opravdové písečné duny bez vegetace. V blízkosti je i systém přírodních koupališť s písečnými plážemi a bezplavkovou zónou.

Adršpašsko-teplické skály

Skalní město Adršpach tvoří desítky pískovcových věží. Procházka fascinující přírodou mezi malebnými skalními útvary (Milenci, Homole cukru, Starosta a Starostová) vás zavede k pískovcovému jezírku a Velkému a Malému vodopádu. Po březích jezera vede 1,5 km dlouhý prohlídkový okruh a je tu půjčovna lodiček. Ve zdejších skalách se natáčela pohádka Třetí princ.

Prales Mionší

Jako chrám přírody, kde je člověk jen na návštěvě, vypadá prales Mionší v Těšínských Beskydech. Uvidí- te zde původní smíšený les, který kdysi pokrýval Beskydy. Na zdejší naučnou stezku se mohou vydat jen pěší, a pouze v sezoně.

Panská skála

Natáčela se zde Pyšná princezna a pyšní na čedičové »varhany« jsou i místní obyvatelé. Řeč je o Panské skále. Ta je součástí chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Moravský kras

Velkým zážitkem Moravského krasu je návštěva punkevních jeskyní, při níž se dostanete na dno největší propasti ve střední Evropě, Macochy, a na člunech proplujete podzemní řeku. Nejkrásnější krápníky uvidíte ve zdejším Masarykově dómu

Ledovcová jezera na Šumavě

Za průzračně čistými ledovcovými jezery nemusíte do Alp, jsou i na Šumavě. Černé jezero nedaleko Železné Rudy je z nich největší a nejhlubší. Nedaleko najdete i menší Čertovo jezero a areál pro horská kola s lanovkou na Špičáku.

Boubínský prales

Boubínský prales je unikátní přírodní rezervace poblíž horských obcí Kubova Huť a Zátoň. Rostou zde až 400 let staré stromy– buky a smrky. Nejslavnější strom – Král smrků – padl k zemi v roce 1970, byl vysoký 57,2 metru a obvod kmene byl 5,8 metru! Dodnes zde trouchniví… Pralesu dominuje vrch Boubín (1362 metrů) s rozhlednou. Značená stezka vás zavede i k jezírku s křišťálově čistou vodou.