10 dívčích jmen, kterým je souzeno v tomto roce štěstí! Podívejte se slečny a dámy zda to nejste právě vy!


Rok 2019 je tu a s ním i naděje za lepšími zítřky a štěstím v životě.

Obzvláště velkou šanci na štěstí v roce 2019 máte, pokud jste majitelkou jednoho z následujících 10 jmen:

1. Erika

Charakteristika

Erika je tvrdým severským jménem, které však může nosit i křehká žena. O to víc vynikne její křehkost. Dle významu svého jména je však žena jménem Erika především rozenou vůdkyní.

Odvozeniny a varianty

Erika je ženským křestním jménem s mužskou variantou v podobě jmen Erik či Erich. Domáckými podobami jména jsou Era, Erka, Erča, Erina, Erička, Erčinka apod. Jméno Erika se užívá i ve slovenštině, němčině, maďarštině nebo srbochorvatštině. Anglickou verzí jména je Erica, polskou Eryka, španělskou Érica.

Významné nositelky

Jméno Erika nosí například česká atletka Erika Suchovská nebo dokumentaristka Erika Hníková. Mezi nositelky jména patří i slovenská moderátorka Erika Judínyová. Nositelky jména jsou i americké herečky Erika Eleniak nebo Erika Slezak. Erika je také lidovým označením pro vřes. Erica (čteno Erika) se užívá i jako název pro druh skákajících pavouků.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Erika i jeho mužský protějšek Erik má původ ve Skandinávii. Často ho nosili vikingští náčelníci. Jméno vzniklo ze skandinávského jména Eirík(u)r, v překladu „čestný vládce“. Vyvinulo se zřejmě ze starogermánských slov „ehre“ („čest“) a „ríhhi“ („vládce“).

2. Veronika

Charakteristika

S ženským jménem Veronika se u nás setkáváme relativně často. To však nic nemění na tom, že jméno dýchá zvláštním kouzlem a své nositelce přináší vůni vítězství. Žena jménem Veronika má dle významu svého jména předpoklady k tomu, aby byla úspěšná ve všech svých aktivitách.

Odvozeniny a varianty

Jméno Veronika nemá mužský protějšek. Významově je příbuzné i s dalšími ženskými jmény − Berenika, Viktorie nebo Hedvika. Domácky se jméno užívá jako Verunka, Veruna, Veru, Vera, Verča, Veronička, Veruš, Verka, Verona, také Nika, Rona, Ronka aj. Jméno Veronika se vyskytuje i v dalších jazycích, vedle češtiny ho s oblibou užívá i slovenština, také němčina, ruština nebo maďarština. Anglickou verzí jména je Veronica, stejnou podobu nabývá jméno také v italštině. Francouzskou mutací jména je Véronique, španělskou Verónica, polskou Weronika.

Významné nositelky

Jméno Veronika náleží k českým herečkám − jde o Veroniku Freimanovou, Veroniku Gajerovou, Veroniku Jeníkovou, Veroniku Kubařovou nebo Veroniku Žilkovou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Veronika pochází z řeckého jména Bereniké (Phereniké). První část jména tvoří slovo „fere”, resp. sloveso „ferein” s významem „nést”, druhá část jména „niké” se z řečtiny překládá jako „vítězství”. Jméno Veronika tak znamená „ta, která přináší vítězství”, „nositelka vítězství”, „vítězka”. Existuje i další, méně pravděpodobný výklad jména. Ten jméno spojuje s latinsko-řeckým výrazem „vere iconica” − „pravý obraz” („verus” v latině znamená „pravý”, „eikón” se překládá z řečtiny jako „obraz”).

 

Další šťastná jména najdete na další straněPOKRAČOVÁNÍ NA DALŠÍ STRANĚ


1
2
3
4
5